Grand Prix Express North Wales

 Cross Country League.

Round 1; Colwyn Bay, 26/9/2009.

 

"The first leg of the Cross County Season began on a sunny Saturday - which is pre-booked each year! - with 5 ladies and 7 men taking part.  Not all members could take part due to injuries and ailments.  It was lovely to see Carol Willgoose return to Cross Country as last year she injured her ankle in this particular race.  She breezed in at 51st position - the first Lady Harrier home in a time of 21.25.  Jenny Richards made her debut last year on the grass and she was not deterred as this year she romped in at 52nd position in 21.30 the second Lady Harrier home.  Sian Hall came in 68th position the third Harrier home, followed by Sue Calvert 84th position and fourth Harrier and to complete the quintet Lucy Jones in 100th position.

 

For the men, in a slightly smaller field than usual, saw Dewi Roberts sprint home in 27th position closely followed by Gareth Roberts in 34.23.  The duo were closely chased by Geran Hughes, hot on their heels, in 30th position in a time of 34.26.  Matthew Ashton ran a good race simply by starting the race, as he injured himself last year on the warm-up!  Matthew came home in 95th position.  Haydn Jones who also ran a strong race came in at 137th position.  Andy Goodson enjoyed a good run and came in at 175th position with Alan Lucas completing the team in 178th position in a time of 48.10.

 

A warm thank you to the many club members, who supported the event despite injury and thanks to the interest shown by fellow club members in supporting the team".

 

Sue Calvert, Cross-Country Manger.

 

 

 

Ladies positions and times;

Name

Position

Time

Carol Willgoose

48

21:25

Jenny Richards

49

21:30

Sian Hall

63

22:46

Sue Calvert

78

24:43

Lucy Jones

93

27:10

Ladies Team Total

160

 

 

Men's Positions and times;

Name

Position

Time

Dewi Roberts

27

34:07

Gareth Roberts

29

34:24

Geran Hughes

30

34:31

Matthew Ashton

95

38:07

Haydn Jones

137

40:55

Andy Goodson

175

45:50

Alan Lucas

178

48:10

Menís Team Total

492

 

 

Men's Division One after 1st Round

 

Team

Points

Telford AAC

99

Wrexham AAC

180

Eryri Harriers

184

Shrewsbury AAC

218

Maldyn Harriers

291

Colwyn Bay AAC

322

Tattenhall Runners

334

Abergele Harriers

492

Ladies 2nd Division after 1st Round

Team

Points

Telford AAC 28
Menai T& F 73
Prestatyn RC 114
Bangor University AAC 115
Wrecsam Tri Club 134
Abergele Harriers 160
Meirionnydd RC 178
Whitchurch Whippets 213
Deeside AAC 227
Shrewsbury AAC 261
Bro Dysynni AAC 169
Clwydian Range Runners 297
West Cheshire AAC 345