Grand Prix Express North Wales

 Cross Country League.

Round 3; Bangor, 21/11/2009.

 

 

ďDidnít we have a lovely run, the day we ran in Bangor" Ė or so the song goes.  Ten Abergele Harriers travelled to the Grand Prix Express North Wales Cross Country League in Bangor - the third round of the competition.  It was wet, windy and muddy but it did not prevent some outstanding performances or dampen any enthusiasm.

 

The ladies fielded a team of 4.  The team was led home by Angie Hughes in a time of 25mins 59secs for 40th position pursued by the usual crusade between herself and Jenni Richards, in 42nd position, both tackling the muddy conditions creditably.   Jenni should be pleased with the result since she has been selected  for the Cross Country Inter Regional to be held on the 13th December in Builth Wells.  Sian Hall ran well coming in 3rd for the club and 57th position overall with Sue Calvert slipping in literally in 4th and 72nd position for the club completing the ladies line up.

 

After the ladies had muddied the field further it was the menís turn.  Geran Hughes, who enjoys these conditions, led the men home in 19th position overall and in a time of 30.58.   He was followed in by Matthew Ashton, in 53rd position and a time of 32.52, proving that triathlon training really helps.  Ed Reid who on this occasion managed to keep onto his footwear finished in 121st position with a time of 38.21.  Andy Goodson ran a steady race coming home in 140th position with a time of 41.25.  Robert Spotswood ran consistently coming home in 144th position with a time of 41.48, while Alan Lucas completed the excellent male team performance in 151st position and a time of 46.41.

 

Keith Elliott once again turned up to support the team efforts despite not being able to run which is much appreciated.  Thanks also goes to Jaime Ashton who also supported the team.

 

Full results will be placed on the noticed board.

 

Sue Calvert, Cross-Country Manger.

 

 

Ladies positions and times;

 

Name

Position

Time

Angie Hughes

40

25:58

Jenni Richards

42

26:04

Sian Hall

57

28:07

Sue Calvert

72

31:44

Ladies Team Total

120

 

 

Men's Positions and times;

Name

Position

Time

Geran Hughes

19

30:56

Matthew Ashton

53

32:58

Ed Reid

121

38:20

Andy Goodson

140

41:26

Rob Spotswood

144

41:48

Alan Lucas

151

46:15

Menís Team Total

628

 

 

 

 

Men's 1st Division after 3rd Round

 

 

Team

Points

Telford AAC

524

Shrewsbury AAC

625

Wrexham AAC

695

Eryri Harriers

923

Maldwyn Harriers

939

Colwyn Bay AAC

1,011

Tattenhall Runners

1,164

Abergele Harriers

1,988

Ladies 2nd Division after 3rd Round

Team

Points

Telford AAC

85

Menai Track & Field

281

Bangor University AAC

284

Prestatyn Runners

343

Meirionnydd RC

404

Abergele Harriers

417

Wrecsam Tri Club

536

Whitchurch Whippets

540

Shrewsbury AAC

598

Bro Dysynni AAC

681

Vale Royal AC

812

West Cheshire AAC

842